Hakkımızda

SD Cast Ajans olarak, 2010 yılından günümüze kadar güven ve inançla büyük bir aile olduk ve ailemize katılan her yeni yüzlerimizle sektör de ivme kazanmaya devam etmekteyiz… 

Bundandır ki, proje göz ardı etmeden müşterilerimizin isteklerine minimum maliyetle, maksimum kalite sunduk ve bir çok firmanın uzun yıllardır ajans hizmetlerinde tek yetkili olduk ve olmaya da devam ediyoruz…

SD Cast Ajans olarak hedefimiz;

Prensiplerimizden ödün vermeden, SD Cast Ajans ailesine ve cast sektörüne yeni yüzler kazandırmak, proje içeriği ve sayısıyla, müşteri portföyümüzü genişletmek ve ilk günden beri artış gösteren ivmemizi ”temiz ticaret” anlayışı ile koruyarak, çalışmalarımıza her zaman devam ettirmektir.

SEKTÖREL BİLGİ

casting (2)
Cast Ajans Nedir ?

Cast ajans, her yaş grubunda ki yeteneği kadrosunda toplayıp, bu yetenekleri doğru projeler ile buluşturmak üzere çalışan bir kurumdur.

Sinema, reklam, dizi, tanıtım filmleri, katalog çekimi gibi her projenin senaryosu ve konsepti farklı olduğundan, her bir proje için farklı yaşlarda, çeşitli tipolojilerde ve yeteneklerde oyuncu arayışları olur. 

Ajans, cast direktörüne, oyuncu havuzundan aranan profile uygun bulduğu oyuncularını sunar. Bu sunumlar için ajansa kayıt yapılırken, oyuncunun fotoğrafları ve tanıtım videosu çekilir, kişisel bilgileri (yaş, boy, kilo vb.) alınır. Yapılan sunum sonrası, fotoğraf üzerinden seçilen oyuncular, cast direktörü tarafından deneme çekimine davet edilir ve deneme çekimindeki performansına göre aday olursa, ikinci aşama olan yönetmen görüşmesin katılır. Son olarak yönetmen, yapım şirketi ve reklam ajansının bulunduğu final toplantısında, farklı adaylar ile birlikte sunulur ve onaylanırsa o projede yer alma şansı yakalar.

Ajansın görevi, oyuncuları uygun projelere sunmak, seçilmesi halinde, oyuncunun en iyi bütçe ile çalışmasını sağlamak, oyuncunun haklarını en iyi şekilde korumak ve projenin sonraki yıl kullanımlarının takibini yapmaktır.

cast direkörlüğü
Cast Direktörü Kimdir ?

Cast direktörü, oyuncu ve yardımcı oyuncu ile yapımcı ve yönetmen arasında ki köprü görevindedir.

Cast direktörü, sinema, reklam, dizi vb. görsel medyaya hitabeden projenin senaryosuna en uygun şekilde oyuncu kadrosunu oluşturur. 

Cast direktörü, senaryoya uygun oyuncuları piyasadaki ajanslar, oyunculuk okulları, tiyatrolar, oyuncu koçları/workshoplar veya bazen de sokak aracılığıyla bulur. 

Yönetmenin talepleri doğrultusunda oyuncuların senaryoya uygun deneme çekimlerini (audition) yapmakta ve yapımın bütçe uygunluğunu ve projenin zamanlamasını da hesaba katmaktadır. 

produksiyon
Prodüksiyon Nedir ?

Sinema, reklam, dizi vb. çekimleri için oluşturulan prodüksiyon, aslen çekim için ayrılan ana bütçenin doğru harcanması ile görevlidir. Yönetmen ve diğer estetik uğraşlarla görevli çalışanların tercih ve isteklerini yerine getirme ya da bütçeye bağlı kalarak bunları değiştirme yetkisine sahiptirler. 

Prodüksiyon bir ekip işidir. Prodüksiyon ekibi teorik olarak; yapımcı, uygulayıcı yapımcı, yapım amiri, mekan sorumlusu, yapım asistanlarından oluşur.